منوی اصلی
کانال تلگرام انجمن مدیریت پروژه
iranpma_telegram.jpg
publication.jpg
book.jpg
 
اخبار
دوره شبيه سازي مديريت پروژه

بدينوسيله به اطلاع کليه اعضاي انجمن مديريت پروژه ايران مي رساند پيرو هماهنگي هاي صورت گرفته با شرکت تن استپ 5 درصد تخفیف براي اعضاي انجمن در نظر گرفته شده است.

جهت دريافت پوستر دوره مي توانيد اینجا کليک کنيد.

 

 
اولين نشست کانون دانشجويي انجمن
اولين نشست کانون دانشجويي انجمن مديريت پروژه ايران در سال 93 برگزار شد.
ادامه مطلب...
 
کتاب های پیشنهادی انجمن

  3636.jpg

در برخی کاربردها، مدیریت پروژه فرآیندی تکراری و مکانیکی است، زیرا عملکرد موثر آن در پروژه های مکانیکی اثبات شده است: با این حال، زمانی که برای پروژه های دارای فوریت و عدم قطعیت گرفته می شود تردید بیشتری روی روش های کلاسیک مدیریت پروژه وجود دارد. در این شرایط است که ما دنبال افکار متعدد و جدیدی هستیم که بتواند مکمل پیکره دانش مدیریت پروژه کنونی باشد همانند مدیریت پروژه چابک.

مدیریت پروژه چابک بیان می کند با توجه به سرعت توسعه فناوری در دنیای امروز، توسعه محصول و زمان آغاز آن به اندازه ای که شرکت خدمات، محصولات جدید و پیشتاز برای رقابت عرضه کند کوتاه است. این تأکید بر سرعت، تیم ها را وادار می کند تا به سرعت با اطلاعات کم و یا در محیط عدم قطعیت تصمیم بگیرند. این به نوبه خود منجر به تغییرات مستمر در الزامات و سبد پروژه می شود. لذا تیم ها لازم است سبک باشند - چابک می باشد.

نیاز به چابکی در کسب و کار خلاق و نوآورانه که مرزهای فناوری و دانش موجود به راحتی در آن جا به جا می شود و جایی که قسمت های کلیدی پروژه ها اغلب شامل کشف یا حل مسئله ای که قبلاً با آن مواجه نبودیم می شود، بیشتر است. مدیریت پروژه چابک برای پروژه هایی که دارای عدم قطعیت ذاتی هستند و شامل مسیرهای متعدد، نقاط تصمیم گیری و تعاملات درونی فراوان هستند مناسب تر است.

 

 

 

 ................................................................................................................................................................

 

0001.jpg

نهادهای مختلفی در سطح دنیا به منظور جمع آوری، تدوین و انتشار دانش مدیریت پروژه به وجود آمده است که دو نهاد معتبر در این حوزه موسه مدیریت پروژه در ایالات متحده آمریکا و موسسه بین المللی مدیریت پروژه اروپا می باشند که هر دو آنها استاندارد دانش مدیریت پروژه خود را تدوین و ارائه نموده اند و بطور متناوب آخرین پیشرفتها در زمینه مدیریت پروژه اعلام میدارند. 

موسسه بین المللی مدیریت پروژه در اروپا به افرادی که شایستگی های لازم را دارا باشند گواهی نامه مدیریت پروژه اعطاء می نماید. در ایران نیز انجمن مدیریت پروژه این گواهی نامه را به نمایندگی این موسسه اروپایی ارائه می دهد. کتاب حاضر ترجمه ای مناسب از متن استاندارد اروپایی مدیریت پروژه می باشد که افراد جهت اخذ گواهی نامه مدیریت پروژه این موسسه اروپایی نیاز به مطالعه آن دارند.

با توجه به اینکه مترجم کتاب از فعالان و مدرسان حوزه مدیریت پروژه بوده و با استانداردهای مدیریت پروژه آشنایی کامل داشته ترجمه ایشان دقیق وروان می باشد و مطالعه این کتاب به کلیه علاقمندان و مدیران پروژه بخصوص داوطلبینی که قصد گرفتن گواهی نامه مدیریت پروژه در سطوح مختلف را دارند، توصیه می گردد.

 

 

 

 

  ................................................................................................................................................................

 02.jpg

 ویرایش جدید EFQM هر جند تغییر ظاهری چندانی نداشته و با همان 8 مفهوم بنیادین، 9 معیار و 32 زیر معیار ارایه شده، لیکن گام های موثری در کاستن هم پوشانی ها و تفکیک مرز مفاهیم آن ها، در این بازنگری برداشته شده است. از جمله دیگر تغییرات مدل، ساده سازی، شفاف سازی و روانی بیش تر مطالب و روش های ارزیابی آن است.

در معیارها، تغییرات، محدود به تغییر نام معیار9، از نتایج کلیدی به نتایج کسب و کار است. واژه (کلیدی) به دلیل خطایی که در برداشت ایجاد می کرد از عنوان معیار حذف و به زیر معیارها منتقل شد و همانند ویرایش قبلی، نتایج کلیدی مربوط به مشتری، کارکنان، جامعه و عملکرد سازمان، به ترتیب در معیارهای 6 تا 9 ارایه و ارزیابی  می شود.

در ویرایش 2013، منطق رادار که چارچوب ارزیابی قوی و پویایی را جهت اندازه گیری میزان تعالی گرایی رویکردها و نتایج سازمان به دست می دهد، همچنان به قوت خود باقی است. با این حال با هدف کاهش سردرگمی و دشواری کاربرد، تغییراتی در جزئیات سنجش صورت گرفته که شامل به کارگیری واژه توانایی اظهار (بیان) به جای شواهد و تجمیع ویژکی های عناصر رادارد در یک نکته  راهنما با هدف کاربرد پذیری بیشتر، است.

ترجمه ویرایش جدید این کتاب توسط مهدی اسدی انجام، و با همکاری شرکت کیسون (مرکز تحقیق و توسعه) به چاپ رسیده است.

 

 

 

  ................................................................................................................................................................

 

2014-11-17_21-35-35.png

 

کتاب حاضر ترجمه استاندارد بین المللی ISO 21500 است که سازمان جهانی استاندارد (ISO) به عنوان الگویی برای مدیریت پروژه تدوین کرده است. استانداردها و الگوهای مدیریت پروژه در کشورهای مختلف متفاوتند و در برگیرنده یک رویه جامع برای تمام کشورها نیستند. لذا ابتکار ISO 21500 امیدی را برای داشتن چنین استانداردی از سال 2006 توسط موسسه BSI ایجاد کرد. پیش نویس استاندارد در 2011 تهیه شد و با مشارکت 31 کشور و اظهارنظر و نظارت 5 کشور در سال 2012 نهایی شد. این استاندارد شباهت های بسیاری با الگوی مدیریت پروژه موسسه (PMBOK) دارد.

با توجه به کاربرد این استاندارد در حوزه فعالیتهای کیسون، اولین نشر مدیریت تحقیق و توسعه شرکت نیز ترجمه این استاندارد (توسط مهدی امامی فر، مهران استاد رحیمی، حسین طیرانی) بوده است. مدیریت تحقیق و توسعه کیسون تلاش اخیر را آغازی بر حرکت نوین خود در زمینه توسعه و بروز شدن دانش در صنعت کشور می داند و آماده دریافت نظرات مفید و سازنده می باشد.

 

 

 

 

 

 

................................................................................................................................................................

69.jpg

 مدل تعالی پروژه (PEM) توسط کمیته جایزه انجمن مدیریت پروژه ایران به عنوان مبنای جایزه ملی پروژه برتر ایران انتخاب شده است. همچنین این مدل مبنای جایزه بین المللی مدیریت پروژه (IPMA) نیز می باشد. در این کتاب نخست مدل تعالی پروژه و نحوه ارزیابی براساس آن به عنوان مبنای اصلی جایزه ملی پروژه برتر ایران معرفی گردیده است و پس از آن سیر تاریخی جایزه ملی پروژه برتر ایران و فرآیند شرکت در آن تشریح شده است و در انتها نیز راهنمای عملی جهت تحقق معیارهای مدل تعالی ارائه گردیده است. این کتاب یک راهنمای کاربردی برای متقاضیان، ارزیابان و علاقمندان به جایزه ملی پروژه برتر ایران می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

  ................................................................................................................................................................

2014-09-26_14-39-58.png در کتاب مذکور به کاربردهای هوش مصنوعی در زمینه مدیریت پروژه پرداخته شده است. در دو فصل اول کتاب، مقدماتی از مدیریت پروژه و کلیاتی از هوش مصنوعی معرفی شده اند. در فصل های بعدی به مرور و دسته بندی مقالات مرتبط در حوزه های مدیریت پروژه پرداخته شده که به طور ضمنی بیانگر شکاف های تحقیقاتی برای محققین می باشد و از این رو، می تواند نقطه ی شروع مناسبی برای تحقیقات آتی باشد. افزون بر این، در انتهای هر یک از این فصل ها یک مطالعه موردی کاربردی در حوزه مربوطه ارایه شده است.

 کتاب حاضر می تواند به عنوان یک مرجع تحقیقاتی پایه در دوره های دانشگاهی مرتبط مهندسی صنایع، MBA، مدیریت پروژه، مهندسی برق و کامپیوتر) و همچنین به واسطه ی داشتن مطالعات موردی کاربردی برای افرادی که در پروژه های عملی فعال هستند؛ مورد استفاده قرار گیرد.

به منظور تألیف جلد اول این کتاب، بیش از 2000 ساعت زمان برای مطالعه 110 مقاله علمی در بخش های مروری و بررسی نزدیک به 100 مرجع دیگر برای مطالب سایر بخش ها صرف شده است. علاوه بر این، حدود 3000 ساعت زمان برای انجام مطالعات موردی کاربردی صرف شده است.

این کتاب از طرف انجمن توسط آقایان دکتر اشتهاردیان و دکتر روانشادنیا داوری شده و به جامعه مدیریت پروژه توصیه شده است.

دلایل توصیه این کتاب از نظر دکتر اشتهاردیان (هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس): 

1) کمبود منابع فارسی در زمینه استفاده از روش های کمی در مدیریت پروژه

2) معرفی خلاصه تکنیک های جدید هوش مصنوعی در مدیریت پروژه

دلایل توصیه این کتاب از نظر دکتر روانشادنیا (هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات):

1) محدودیت منابع فارسی در این زمینه

2) توجه نویسندگان به مقالات روز مربوط

3) آوردن مراجع به صورت فصل به فصل و تعدادمراجع

4) تنوع مطالب

5) نیاز جامعه مدیریت پروژه و به ویژه محققان به موضوعات مطرح شده در کتاب

 روش تهیه کتاب: علاقه مندان می توانند به منظور تهیه کتاب یا کسب اطلاعات بیشتر، با واحد انتشارات موسسه مطالعات بین المللی انرژی تماس حاصل فرمایند. شماره های تماس: 27644259

 

  ................................................................................................................................................................

pem.png مدل تعالی پروژه PEM از جمله مهمترین مدل های بالندگی در سازمان های پروژه محور است که در حال حاضر به شکل وسیعی جهت ارزیابی تعالی در پروژه ها و نیز به عنوان مدل مبنا در جوایز بین المللی و ملی مدیریت پروژه در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد.

کتاب حاضر به عنوان اولین کتاب فارسی در زمینه مدل تعالی پروژه PEM و بر اساس آخرین ویرایش آن، با هدف توسعه مفاهیم مدیریت پروژه به زبان فارسی و نیز کمک به سازمان های پروژه محور در جهت نیل به تعالی و بالندگی تألیف شده است، در فصول اول و دوم سعی شده که ضمن تعریف کاملی از تعالی و بلوغ و مدل های بلوغ و تعالی در پروژه ها و سازمان های پروژه محور به معرفی نسبتاً جامعی از چند مدل بلوغ و تعالی مطرح در دنیا پرداخته شود. همچنین در فصل سوم مدل تعالی پروژه PEM و 9 معیار آن به صورت جامعی مورد بررسی و کنکاش قرار می گیرد.

 

 

 
تدوین برنامه راهبردی انجمن

پس از ساعتها کار کارشناسی، بررسی و تبادل نظر هبات مدیره نهایتا مجموعه راهبردی انجمن مدیریت پروژه ایران را شامل مدل کسب و کار، نقشه استراتژی، راهبردها، سیاستها و برنامه های کلان، به روزرسانی، بازطراحی و مصوب نمود.

 

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبل 21 22 23 بعد > پایان >>

صفحه 199 - 203 از 203
 
 
   
 
   
   
انحمن مدیریت پروژه ایران
تمامي حقوق اين سايت متعلق است به انجمن مديريت پروژه ايران
صفحه اصلي = تماس با ما = ارسال پيام